Polymyozitída a dermatomyozitída sú autoimunitné ochorenia, pri ktorých je imunita namierená proti vlastným bunkám svalových vlákien. Obe ochorenia sú si blízke, ale majú určité odlišnosti. Základom oboch foriem je zápalový a degeneratívny proces, ktorý zasahuje svaly. Pri dermatomyozitíde je naviac prítomné i poškodenie drobných ciev a postihnutie kože s typickými kožnými prejavmi.
Svalové ťažkosti sa rozvíjajú akútne počas niekoľkých týždňov, alebo chronicky, teda dlhodobo. Akútny priebeh ochorenia je zriedkavý, avšak o to závažnejší. Sú to zriedkavé autoimunitné reumatické ochorenia, ktoré ročne postihujú približne 7 z 1 000 000 ľudí. Ochorenia zasahujú obe pohlavia, pričom u žien sa uvádza mierne vyšší výskyt. Podobne je to i s vekom. Môžu nastúpiť v akomkoľvek veku i v detstve. Pri oboch je dôležitá skorá diagnostika a včasná liečba. Choroby pozitívne reagujú na liečbu kortikosteroidmi, imunosupresívami, prípadne imunoglobulínmi.
Rôzne druhy progresívnej pľúcnej fibrózy v Európe ročne spôsobia smrť viac ľudí, než známe druhy rakovín. Európska federácia pľúcnych fibróz (EU-IPFF) chce preto zvýšiť povedomie o pľúcnych fibrózach, upozorniť na toto vážne, invalidizujúce ochorenie a vyjadriť podporu pacientom v kampani Nádych pre život.