Vážne zdravotné problémy pani Miroslavy z Medzilaboriec sa začali v rokoch 2014/2015. „Začalo sa to dýchavičnosťou. Mala som aj viac kíl, takže som sa často zadýchavala. Mala som často zápal pľúc, zápal priedušiek,“ vymenovala 39-ročná žena a doplnila, že medzi ďalšie príznaky, ktoré sa u nej objavili, patrili „kašeľ, vykašliavanie hlienov, neskôr aj hlieny s krvou a časom sa to stupňovalo“.
Praktický lekár ju preto poslal k špecialistovi na pľúca. „Tam mi urobili CT-čko, röntgen a po vyšetrení mi diagnostikovali fibrózu pľúc,“ zhrnula v skratke.
Jej kroky následne smerovali do Vyšných Hágov, kde jej v Národnom ústave tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie urobili aj bronchoskopiu a konštatovali, že má sarkoidózu. „Chodila som tam dlhé roky, dvakrát do roka na kontrolu a potom, keď už sa stav začal zhoršovať, ma poslali do Bratislavy,“ pokračovala pani Miroslava v rozprávaní.
Problémy s dýchaním jej výrazne obmedzili kvalitu života
Jej problémy sa postupne zhoršovali až tak, že mala vážne problémy s dýchaním a lekári jej predpísali kyslík. „To bolo pre mňa dosť zaťažujúce, keďže s kyslíkom som sa nemohla ani pohnúť. Dovtedy som bola zvyknutá na bežný život, stretávanie sa s priateľmi, chodenie na turistiku, bavenie sa so svojím krstňaťom, so svojím synovcom. To všetko som musela obmedziť a najviac ma mrzelo, že som musela obmedziť psíkov a záhradu. Všetko som musela vynechať, lebo všade sú baktérie,“ opísala obmedzenia, ktoré jej prinieslo ochorenie.
„Nedokázala som vyjsť po schodoch... Rodičia bývajú na siedmom poschodí v paneláku, a keď sa ten panelák prerábal, chodilo sa po schodoch. Musela som každé poschodie 10-15 minút stáť, lebo som to nevedela udýchať. Musela som obmedziť opaľovanie aj kúpanie, lebo mi prekážal horúci vzduch. Lepšie mi robil vlhký a studený vzduch.
Vadilo mi strašne veľa vecí a najhoršia bola tá chôdza. Keď sme sa išli niekam prejsť alebo venčiť psov, museli sme každú chvíľu stáť,“ doplnila s tým, že napriek tomu chcela fungovať aj bez kyslíka. „Aj keď ma lekári varovali, že to pre mňa nie je dobré, že musím mať ten kyslík stále pri sebe, snažila som sa ísť aj bez neho, aby som mohla fungovať ako normálny človek,“ priznala.
Keď už nemohla žiť ako „normálny človek“
Postupne sa však už bez kyslíka nedokázala pohnúť ani doma, nedokázala vyjsť po schodoch, prejsť do záhrady, či ísť si len sadnúť von na slnko. „To bola pre mňa katastrofa. Po vyšetrení v Bratislave povedali, že musím mať kyslík 18 hodín denne,“ pokračovala Miroslava a dodala, že „život s touto chorobou je komplikovaný, ale dá sa to, dá sa využívať každá chvíľa, keď máte po boku správnych ľudí“.
Napokon prišlo rozhodnutie na transplantáciu pľúc. „Doktor mi povedal, že stav sa rapídne zhoršil, že ma dajú na čakaciu listinu na transplantáciu, či s tým súhlasím. Samozrejme, keďže chcem žiť plnohodnotný život, tak som súhlasila. Súhlasila som, lebo mám vidinu života dopredu. Keďže nemám svoju rodinu, nemám svoje deti, ešte by som ich chcela, tak uvidíme,“ vysvetlila.
Počas operácie jej nechcelo nabehnúť srdce
Samotná transplantácia bola podľa nej dosť náročná, lebo nevedela do čoho ide. „Osemnásteho marca ma hospitalizovali v Prahe, urobili mi základné vyšetrenia, ktoré potrebovali a hneď 19. ráno, na Jozefa, ma brali o šiestej ráno na operačný sál. Operáciu sme skončili o pol štvrtej poobede. Z rozprávania lekárov viem, že ma oživovali, lebo mi nechcelo nabehnúť srdce. Bola som na sledovaní. Bolo to dosť drastické, všetko ma bolelo, hadičky z hrude, celá pozašívaná popod prsník... Bolo to dosť bolestivé,“ opísala, no dodala, že napriek všetkému to napokon „stálo za to“.
Život po transplantácii sa podľa nej nedá ani opísať. „Užívam si každú chvíľu, robím všetko - aj to, čo mám zakázané. Ako keby som sa znovu narodila - je to niečo úžasné. Mám nejaké zákazy, ale užívam si každú chvíľu. Nesedím doma na zadku, ale užívam si ako predtým. Po tej transplantácii sa naozaj cítim ako znovuzrodená, dostala som nový život,“ opísala s nadšením.
Zároveň však odkázala verejnosti, aby nepodceňovali príznaky, ktoré spomenula. „Netreba podceňovať žiaden z príznakov, ktoré som opísala. Sú rôzne ... opuch nôh, vykašliavanie, fialovenie tváre, červenanie tváre, vykašliavanie hlienov, vykašliavanie krvi. A prosím ľudí, ktorí sú takto náchylní, ktorí majú oslabenú imunitu, aby nepodceňovali svoje zdravie, aby počúvali svoje pľúca! Nech idú na tú preventívnu prehliadku, nech sú si istí, že sú zdraví - zdravie je nadovšetko,“ uzavrela.
Príbehy pacientov sú autentické, bez akýchkoľvek medicínskych korektúr.
Mirkina diagnóza
Sarkoidóza
Sarkoidóza je multisystémové ochorenie, ktoré nemá jasný pôvod. Dochádza pri ňom k tvorbe granulómov –drobných uzlíkov v rôznych častiach tela. Najčastejšie sú to pľúca, ale sarkoidóza sa môže vyskytnúť v ktorejkoľvek časti tela. Vo väčšine prípadov je priebeh ľahký a nevyžaduje žiadnu liečbu. Vôbec teda nemusíte vedieť, že máte sarkoidózu. Tá sa môže náhodne objaviť na rtg snímke hrudníka.
Až polovica ľudí so sarkoidózou nemá žiadne symptómy.
Ako vzniká sarkoidóza?
Príčina sarkoidózy nie je známa. Predpokladá sa možný vplyv infekcií a tiež faktorov vonkajšieho prostredia. Pravdepodobný je tiež genetický predpoklad pre toto ochorenie.
Koho sarkoidóza postihuje?
Najčastejšie sa vyskytuje u ľudí medzi 20.-40. rokom života, ale môže postihnúť i starších ľudí a deti. Sarkoidóza je častejšia u žien než u mužov. Kým v Afrike, Južnej Amerike a Ázii je vzácna, vo vyspelých krajinách Európy je častejšia.
Ktoré časti tela sarkoidóza postihuje?
Sarkoidóza môže postihnúť takmer každú časť tela a často postihuje viaceré orgány naraz. Postihnuté bývajú obvykle pľúca, vnútrohrudné lymfatické uzliny, drobné kĺby, koža, pečeň, oči, vzácne aj srdce.
Pľúca a lymfatické uzliny v hrudníku sú postihnuté sarkoidózou najčastejšie, až u 9 z 10 ľudí so sarkoidózou.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Viac informácii nájdete na www.plucnafibroza.sk
Mirkin príbeh si pozrite tu: : https://www.youtube.com/watch?v=T9FG6IjWWO8&t=55s
Sledujte nás aj na sociálnych sieťach: https://www.facebook.com/nadejprepluca/